اسامی منتخبین طراحان بین‌المللی با موضوع غزه (برای غزه)
27/01/2019
نقاشی دیجیتال یا دیجیتال پینتیگ چیست؟
11/02/2019

تراژدی انسانی در غزه

«تراژدی انسانی در غزه» هنرمندان گرافیست را برآن داشت تا با ارائۀ بضاعت خود در فرصتی اندک به بیان تصویری مظلومیت کودکان و مردم غزه پرداخته و فریاد مظلومیت آنان را به گوش جهانیان برسانند.

 

به مناسبت 29 دی روز غزه این آثار منتخب و برگزیده در 38 نقطه شهر اصفهان به معرض دید عموم گذاشته شد.

میتوانید گزارش تصویری ویژه مهران از غرفه یاقوت مقاومت را در لینک زیر مشاهده نمایید

http://mehranonline.net/photogallery/455/

به گزارش روابط عمومی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان اصفهان فراخوان «تراژدی انسانی در غزه» در یک حرکت جمعی و با مشارکت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان اصفهان و مجمع طراحان گرافیک انقلاب اسلامی «آیه» برگزار شد.

 

این فراخوان علی‌رغم شرایط زمانی بسیار محدود برای تولید و ارائه اثر، عدم اختصاص جوایز معنوی و مادی به برگزیدگان با استقبال بسیار خوبی از سوی هنرمندان روبه‌رو گردید. به‌گونه‌ای که در طی کمتر از یک هفته بیش از 90 هنرمند با طراحی و تولید 200 پوستر در این فراخوان شرکت نمودند.

 

با توجه به محدودیت زمانی و برای بالابردن کیفیت محصولات تولید شده در آخرین روز این فراخوان یک نشست تخصصی یک روزه نیز با حضور اساتید گرافیک اصفهان در خانۀ هنرمندان برگزار کرده و پوسترهای تولید شده مورد نقد و بررسی قرار گرفت. گرچه در این‌گونه فراخوان‌ها مرسوم نیست فرد یا افرادی برگزیده شوند و ارزش همۀ کارهای ارسالی از لحاظ معنوی برای برگزارکنندگان یکسان است لیکن به دلیل محدودیت امکانات برای اکران مناسب و جهت عملی شدن اکران این آثار در طی سه مرحله توسط اساتید و برگزارکنندگان آثار ارسالی پالایش و گزینش شدند. در مرحلۀ اول برای جلسه نقد و بررسی 160 پوستر و در مرحلۀ نهایی جهت اکران 38 پوستر منتخب و 16 پوستر توسط داوران برگزیده گردید.

 

اما به گزارش مهر عکس‌های نصب شده بر دیوار مقاومت که برای نخستین بار در اصفهان رونمایی شده است با استقبال کودک، نوجوان، جوان و سالمند اصفهانی مواجه شده بود و هر رهگذری که از جلوی این نمایشگاه عبور می کند با نگاهی نگران به عکس‌هایی که غزه و مظلومیتش را به تصویر کشانده بودند نگاه می کرد.

توزیع دستبندهای منقش به جمله «عاشق مبارزه با صهیونیست هستم» نیز از دیگر بخش‌های در نظر گرفته شده در نمایشگاه «یاقوت مقاومت» بود. محمد توکلی، فرمانده بسیج مسجد پناهی اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر اجرای طرح توزیع دستبند منقش به جمله «عاشق مبارزه با صهیونیست هستم» را در پی لبیک گفتن به منویات رهبر معظم انقلاب و در راستای اقدام سایت اطلاع رسانی منتسب به ایشان که قسمتی را به این شعار اختصاص داده‌اند عنوان کرد.

از این رو استقبال جوانان و نوجوانان و حتی کودکان اصفهانی برای بستن این دستبند به دست‌هایشان قابل توجه بود و با عشقی توصیف نشدنی این اقدام را انجام می‌دادند.

استقرار صندوق‌های کمک به تسلیح کرانه باختری نیز در بخش دیگری از نمایشگاه «یاقوت مقاومت» به چشم می‌خورد که علاوه بر جمع آوری کمک‌های مادی مردم از آنها خواسته می‌شد جملاتی را نیز بر روی کاغذ درج کنند تا این جملات در آینده بعد از خریداری اسلحه و مهمات برای مردم غزه بر روی این سلاح‌ها درج شود.

«سیل خون مردم بیگناه غزه اسرائیل را در خود غرق خواهد کرد»، «همپایتان می‌مانیم تا پیروزی نهایی» «هر تیری که بر قلب صهیونیست غاصب زده می‌شود جانی دوباره به مردم ایران می‌بخشد» و « روی ما حساب کنید» از جمله پیام‌های مردم اصفهان به مردم مظلوم غزه بود که در کنار کمک‌های مالی برای آنها ارسال می‌شد.

اما در این میان شهروندان اصفهانی نیز در خصوص برپایی نمایشگاه غزه اظهاراتی داشتند که در این میان عماد اسداللهی در گفتگو با خبرنگار مهر با ارایه پیشنهاد استفاده از تصاویر متحرک و پخش کلیپ در نمایشگاه غزه اظهار داشت: این روزها تاثیر کلیپ و فیلم‌های کوتاه تاثیری شگفت انگیز بر روی اذهان عمومی دارد و از این رو ضروری است که در نمایشگاه بعدی از این ظرفیت استفاده شود.

وی برپایی این نمایشگاه را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و افزود: هر اقدام فرهنگی که از سوی مردم ایران در راستای مبارزه با صهیونیست انجام می گیرد به اندازه دفاع در میدان مبارزه واقعی ارزش دارد و باید این برنامه‌ها استمرار داشته باشد.

اما جبهه انقلاب فرهنگی اصفهان تنها به برپایی نمایشگاه بسنده نکرده و به منظور بزرگداشت روز ملی « غزه» در حرکتی نمادین ۳۸ پوستر برتر در حمایت از مردم غزه را در میادین اصلی شهر اصفهان نصب کرده و موج حمایت از مردم غزه در اصفهان را به راه انداخته است.

هنرمندان شرکت کننده در این فراخوان به ترتیب دریافت اثر: مرتضی هرآیینی، سیدمهدی موسوی، عمران عبداللهی، محمدمهدی منصوری، محمدرضا غفاری، روح‌الله علوی، رضا غفاری، پیام طاهری، میثم ثابت، لیلا نیرومند، عباس حسینی، سیدمحمدجواد موسوی، مجید مکی، محمدرضا حافظی، احسان غرة‌الحمید، احمد هلاکویی، فاطمه کاظمی، مصطفی امیدوار، عاطفه مهوری، حمید زاهدنژاد، مرتضی رحمتی، محمدصادق ایلی، آیدا ابراهیم قزوینی، رامین صالحی، راضیه قیدرلو، لیلا السادات رجایی، علیرضا صفرزاده، علیرضا عسکری‌فر، احمد عزیزپور، اعظم غفاری، مجید احمدی، مهدی صدق‌زاده، ایمان میرزایی، علی عباس‌نیا، زهرا حسینی، محمدرضا عربی، علی‌رضا وافی، امیر پیروی، حمیدرضا مقیمی، محمد اسماعیلی، سیدمحمدهادی عسکری‌فر، حسین مرتضایی، سهیل سالمی، مرتضی عارف، پدرام مذنبی، الهه اقبالی، رضا کاسب‌کار، حمیده طاهری، جلال صابری، فاطمه حسنی، اکرم خانزاده، مسعود صفارنژاد، سمیه جنید، امیرحسین به‌منش، محمدحسین تیرآور، یونس دهقانی، محمدعلی خوشکام، علی اسدی، محسن علیزاده، مریم درودی، منصوره حضوربخش، وحید احمدی، مصطفی احمدی، رسول معصوم‌زاده، هادی شهابی، محمد متولی، محسن علمداری، مسعود سرمستی، مجتبی مجلسی، ندا زمانی، محمد تقی‌پور، سیدمحمد نظام‌الدینی، سعید مجنون، راضیه محمودی، مهرداد خلیفه‌قلی، فاطیما تبریزی‌زاده، سجاد حمزه، حامد مغروری، زینب ربانی‌خواه، علی جعفرپیشه، احسان جعفرپیشه، احسان مرادی، وحید حسینخانی، آرزو آقاباباییان، مهدی جعفری، نجمه‌السادات رامین، حسین قاسمی، امید نایینی، روح‌الله شفیعی، حامد محمدیان و

Vahid Hosseinkhani
Vahid Hosseinkhani
وحید حسینخانی ملقب به وحید گرافیک

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *